Onemocnění děložního čípku

Date:

Ačkoli je onemocnění děložního čípku často uvaděné a omýlané téma, je v současné době bohužel pořád aktuální. A to nejen u žen ve tředním věku či starších, ale u také u velmi ladých dívek.

Onemocnění děložního čípku se dá rozdělit do několika základních rozdělení. Může se jednat o nejrůznější záněty, dále o výrůstky, kterým se odborně říká polypy. Vyjímkou není ani genitální opar, který se svým vzhledem podobá tomu, jaký známe z našich rtů. Nejzávažnějším onemocněním děložního čípku však stále zůstává  HPV infekce.

HPV infekce neboli rakovina děložního hrdla je způsobená lidským Papilomavirem. S těmito viry se během svého života setká až 80% žen. Naštěstí se většinou náš imunitní systém dokáže při setkání s HPV virem zimobilizovat natolik, že naše zdraví spolehlivě ubrání. Existují však i případy, kdy tomu tak k naší smůle není.

HPV infekce má více než 100 forem a zástupců, pro lidský organismus je nebezpečný zejména typ 16 a 18. Zákeřností tohoto onemocnění je především fakt, že probíhá většinou téměř bezpříznakově. Projevit se může až po několika letech od původního nakažení. Mezi rizikové faktory patří především brzké zahájení sexuálního života a promiskuita. Takže preventivní opatření myslím logicky vyplývají z předešlé věty. Vhodné je také v současné době hojně medializované očkování, které je nejvhodnější pro dívky, které ještě nezahájily intimní život, aplikuje se však i u starší dívek a žen to vždy ve třech dávkách.

HPV infekce a onemocnění děložního čípku všeobecně se zjišťuje na preventivních prohlídkách, kde se provádí také cytologie. Cytologie je vyšetření jednotlivých buněk, které se získají za pomocí stěru z čípku a pozorují se na sklíčku pod mikroskopem. Běžně se taková cytologie provádí jednou ročně na preventivní prohlídce, pokud je nález nejasný nebo pozitivní, provádí se znovu v intervalu, jaký určí gynekolog.

Léčba se potom odvíjí od rozsahu poškození děložního čípku a tkání v jeho okolí. Většinou se kromě chirurgického odstranění doplňuje i o chemoterapii či radioterapii.
Naštěstí jsou preventivní opatření na takové úrovni, že se výskyt tohoto onemocnění postupně snižuje.

 

magazin

Nové příběhy

Další články autora
DOPORUČUJEME

Horoskopy na měsíc Květen

Přinášíme Vám měsíční horoskop na Květen 2023 z pohledu astrologie a...

Co je to Kratom (Mitragyna Speciosa) ?

Kratom je velmi stará a velmi mocná bylina, latinským...

Nenechte si přerůst dluhy přes hlavu. Oddlužení nemovitosti prodejem vás zachrání před exekutorem

Snadno vzniknou a velmi složitě se řeší. Takové jsou...

Nenechávejte dárky na poslední chvíli, požádejte o pomoc olivy

Moudří říkají, že spěch je špatný rádce, na stranu...