Většina lidí se začne o zdravou stravu zajímat, až když potřebuje zhubnout. Je to škoda, protože zdravý a vyvážený jídelníček je sám o sobě základem ideálního BMI a největší šancí na život prožitý ve zdraví. I naše nálada a produktivita je ovlivněna zdravým životním stylem.
Jak se správně stravovat?
- Nastudujte si různé výživové směry a vyberte si zásady jednoho z nich, jimiž se budete dlouhodobě řídit. Pokud o problematice zdravé stravy nemáte žádné povědomí, objednejte se na konzultaci k výživovému poradci. Ten vám vše podrobně vysvětlí a zodpoví otázky.
- Pokud chcete vyzkoušet nějakou dietu, pro rychlejší hubnutí, zůstaňte u ní jen krátkodobě. Vhodně vybraná dieta pomůže nastartovat proces hubnutí, ale pak na ni musíte navázat úpravou jídelníčku. V opačném případě hrozí jo-jo efekt.
- Dbejte na pestrost vašeho nového jídelníčku. Jen tak budete mít dostatek všech živin, vlákniny, vitamínů a minerálů.
- Jezte, když máte hlad. Ne však dříve než po dvou hodinách. Každý jsme individuální, někomu vyhovuje pět až šest jídel denně, někomu tři. Dokonce se dá prosperovat i na dvou objemných jídlech denně. Vše závisí na nastavení a rychlosti vašeho metabolismu. Poslední jídlo by mělo následovat čtyři hodiny před spánkem. Jinak spánek nebude kvalitní. Což může další den ovlivnit množství zkonzumovaného jídla a jste v začarovaném kruhu.
- Dlouhodobě nehladovte! Nejenomže budete vypadat sešle a staře, ani vaše tělo nebude správně fungovat. Budete se potýkat například s únavou či nervozitou. Taktéž vaše mysl může být méně výkonná.
- Stravujte se s respektem k roční době. V zimě tělo potřebuje prohřát a dodat více tuku, aby zvládlo chladné období. Přidejte do jídelníčku ořechy a semena. V zimě nejlépe trávíme maso. Užitečná je také kořenová zelenina. Na jaře je důležité tělo detoxikovat. Je vhodné zařadit půst či pít například kopřivový čaj. Množství masa je dobré zase omezit a přidat tepelně upravené zelené potraviny. V létě trávení nezatěžujte méně stravitelnými potravinami. Léto je ideální dobou pro konzumaci čerstvých salátů.
TIP: Jste unavení? Zřejmě za to může špatné stravování
Zdravý životní styl
Světová zdravotnická organizace definuje zdraví jako stav úplné tělesné, duševní a sociální pohody, nejen pouze nepřítomnost nemoci. Zdravý životní styl tedy znamená sytit tělo kvalitními potravinami, dopřávat mu pravidelný pohybový režim i dostatek spánku a relaxace.
V rovině emocionální znamená zdravý životní styl dostatek pozitivního myšlení, sebedůvěry i sebelásky. S tím souvisí schopnost odpouštění a soucitu s druhými. Jen pokud zažíváme pocit vnitřního klidu a radosti, dokážeme dělat chytrá rozhodnutí ohledně svého celkového zdraví a vyváženosti v našem životě.
Zdravá strava a hubnutí
Už jsme si vysvětlili, jak se správně stravovat. Jak je to s pohybem a jeho účinností pro hubnutí?
Fyzická aktivita je pro tělo důležitá. Zejména však ve vztahu k míře pohyblivosti a kondici. Pokud nezlepšíte váš jídelníček a stravovací návyky, hubnout jen sportem dlouhodobě nejde. Proto je ideální brát sport jako součást zdravého životního stylu a vybírat si takový, který vás bude těšit a bavit. Aerobní sport je vhodné kombinovat s pravidelnou chůzí. Stačí i třicet minut intenzívního pohybu denně.
Hubnutí je nejenom o vyvážené stravě, pohybu, ale taktéž o vašem psychickém nastavení a rozpoložení. Hubnutí je proces. Nedá se zhubnout přes noc. Pokud chcete shodit přebytečná kila, obrňte se trpělivostí. Nebuďte na sebe přísní. Nevažte se každý den. Neporovnávejte se s ostatními.
Stres je to poslední, co si chcete přinést do života. Při stresu špatně spíte, máte větší chuť na sladké potraviny a menší snahu se vyhýbat potravinám nezdravým. Na začátku vezměte svá kila na milost a zbavujte se jich postupně, pomalu a s láskou k vašemu „Já“.
Pokud už je stres ve vašem životě přítomen, pomůže přehodnotit a zpomalit váš denní rytmus. Vyjděte si častěji do přírody. Začněte meditovat. Sdílejte vaše pocity s respektující osobou z vašeho okolí. Každému pomáhá něco jiného. Začněte hledat, co je ta pravá antistresová medicína zrovna pro vás.