Domů Rady a Návody Odkdy dětem začít dávat kapesné?

Odkdy dětem začít dávat kapesné?

0

Dávat, či nedávat? Proč? Kolik? A kdy začít? To jsou základní otázky, které v souvislosti s kapesným dříve, či později napadnou snad každého rodiče. Zjistěte, jaké existují osvědčené způsoby, jak děti učit zacházet s penězi, a jaký mají na kapesné názor psychologové.

Učit děti hospodařit s penězi je dovednost, na kterou není nikdy příliš brzy a kterou děti v budoucnu jako když najdou. A právě kapesné může být jedním z ideálních prostředků, jak děti s penězi naučit zacházet přirozenou cestou.

Přesto si většina rodičů neví rady s tím, jak správně nastavit frekvenci a výši kapesného. Otázek v souvislosti s kapesným ale vzniká ještě podstatně více. Mnozí rodiče například přemýšlí nad tím, zda by měli omezovat způsob, jakým děti peníze použijí. Či zda by si děti měly z kapesného platit jen svou útratu navíc, nebo by z něj měly hradit i své obědy, jízdné a další výdaje.

Výuka finančních dovedností v praxi

Pokud hovoříme o finanční gramotnosti, je nutné si uvědomit, že jen stěží děti naučíme hospodařit s penězi, pokud jim o tom budeme pouze vyprávět. Dávat dětem pravidelně kapesné je tedy zajímavý způsob, jak je učit vyjít s penězi i v dospělosti.

Děti díky kapesnému začnou lépe chápat hodnotu peněz. Pokud je navíc dostávání kapesného vázáno na nějakou konkrétní protihodnotu, například v podobě odvedené práce, jde pak o ideální způsob, jak ze svých dětí nevychovat nesamostatné a líné jedince, kteří jsou pouze zvyklí, že jim neustále někdo něco platí, a ve skutečnosti se o sebe sami neumějí postarat. Psychologové i děti se ale shodují, že by odvedená práce v domácnosti neměla být prioritním způsobem, jak si děti své kapesné vydělají. V takovém případě se totiž může nastat zcela opačný efekt – děti mohou získat dojem, že za vše, co pro druhé udělají, by měly dostat zaplaceno. A to zejména v rodinném životě rozhodně neplatí.

Přesto ale existuje způsob, jak děti mohou pochopit, že peníze nejsou v běžném životě jen na to, aby se za ně nakupovalo to, co si přejeme. Zapojte děti do obstarávání rodinných záležitostí. Pokud jsou například už dost velké na to, aby to zvládly, poskytněte jim určitý finanční obnos a nechejte je obstarat vše potřebné pro rodinnou večeři. Ukažte jim, že peníze jsou tu od toho, abychom si v prvé řadě dokázali zajistit své základní životní potřeby.

 

O hospodaření s penězi společně komunikujte

Stejně jako je to s jakoukoliv jinou dovedností, i v případě finanční gramotnosti platí, že pokud chcete své děti něco naučit, musíte si s nimi o tom povídat a ukazovat jim, jak to v životě chodí. Nestačí dětem jen dát každý měsíc kapesné a dále se nestarat. Když k tomu bude vhodná příležitost, o penězích si s nimi povídejte.

  • Nechejte je nahlédnout do fungování vašeho rozpočtu.
  • Vysvětlete jim, co všechno musíte každý měsíc za svou výplatu obstarat.
  • Naučte je také, co znamená si pravidelně odkládat na větší nebo nenadálé výdaje.
  • A především jim vysvětlujte, že peníze vám na účtu každý měsíc nepřistanou jen tak samy od sebe.

S komunikací o financích souvisí i to, že je postupně budete učit, k čemu může vést nadměrné zadlužování.

  • Pomozte jim najít rozumný názor na půjčky.
  • Vysvětlete jim, co je to kontokorent a v čem spočívá jeho úskalí.
  • Ukažte jim, na co se v životě vyplatí si půjčit, ale také co to v praxi znamená.

Nebraňte se tomu, aby si vaše děti princip půjček a jejich splácení vyzkoušely v malém v praxi, dokud jsou dětmi. Touží po novém mobilu, batohu nebo botách? Půjčte jim na ně. Trvejte ale na tom, že vám musí novou věc pravidelně splácet ze svého kapesného. A nebojte se ani stanovení úroků – třeba v podobě nějaké protislužby. Bude se jim pak v souvislosti s půjčkami na bydlení, pořízení automobilu nebo na jiné drobné výdaje rozhodovat v budoucnu podstatně jinak, než kdyby si to na vlastní kůži nevyzkoušely. To, co se nyní naučí v malém, v reálném životě pravděpodobně skvěle uplatní.

Celý článek najdete zde: https://jsme.cz/odkdy-detem-zacit-davat-kapesne

BEZ KOMENTÁŘE

Exit mobile version