Chystáte si zajít na badminton a nevíte jak jej hrát a co vše ke hře budete potřebovat? Nezoufejte, dnešní článek vám poradí jak nato a jak si hru co nejvíce užít.
Kde se dá badminton hrát?
Prvním předpokladem je rovná plocha o rozměrech alespoň 7×15 metrů. Vhodný je pevný, neprašný či neblátivý povrch a výhodou je možnost trvalého vyznačení lajn. V přírodě, kde je podmínkou regulérní hry naprosté bezvětří, se uplatní plochy chráněné stromy nebo vysokými domy na sídlištích. V krytých prostorách, kterými nemusí být jen tělocvičny, je předpokladem výška alespoň 5 metrů. Závodní badminton je halovým sportem, ale ve východoasijských zemích se hrají i četné místní soutěže na přírodních hřištích, neboť například v Indonésii je po většinu roku absolutní bezvětří.
Kurt
Badminton se hraje na kurtě s rozměry 13,40m na 6,10m pro čtyřhru a pro dvouhru je to 13,40m na 5,18m. Hraniční čáry by měli být tlusté 4cm. Hraje se přes síť 155cm vysokou.
Hra
Hra se zahajuje podáním na začátku zápasu či setu a po každé výměně míčů (tj. kratší či delší sérii vzájemně vrácených úderů) končící chybou jednoho ze soupeřů. Před zahájením zápasu se losuje. Kdo vyhraje los, má tři možnosti volby: může se rozhodnout, že chce první podání, nebo že nechce první podání, nebo si zvolí stranu; soupeř si zvolí jednu ze zbývajících alternativ. V druhém či třetím setu zahajuje podáním ten, kdo vyhrál předchozí set a strany se mění; ve třetím setu se strany znovu mění při dosažení 6 bodů ve dvouhře žen nebo 8 bodů v ostatních disciplínách.
Chyby
Cílem je zahrát míč přes síť do hřiště na straně soupeře (při podání do příslušného pole pro podání) tak, aby míček padl na zem či na tělo soupeře, tj. aby jej soupeř nemohl vrátit. Nejčastější chybou je míč zahraný mimo hřiště. Míček, který padne na lajnu však platí jako správný, neboť lajny, široké 4 cm, se vyznačují směrem do hřiště. Míček , který padne vně hřiště, do sítě nebo se dotkne stropu je chybný.
Body
Když podávající strana vyhraje výměnu, získává bod. Podávající hráč pak opět podává z druhého pole podání. Podání smí vrátit pouze přijímající hráč. Když přijímající strana vyhraje výměnu, získává bod. Když je podání vráceno, smí být míček odehrán kterýmkoliv hráčem podávající strany, poté kterýmkoliv hráčem přijímající strany atd., pokud míček nepřestane být ve hře. Když je podání vráceno, smí hráč odehrát míček na jakémkoliv místě na své straně dvorce.
Podání
Raketa podávajícího musí udeřit míček pod úrovní pasu podávajícího. Celá hlava rakety je pod úrovní ruky podávajícího, pohyb rakety musí pokračovat kupředu, let míčku musí směřovat vzhůru přes síť. Podávající hráč nesmí podávat pokud přijímající hráč není připraven, ale pokud se přijímající hráč pokusí podání vrátit, má se za to, že byl připraven. Ve čtyřhrách mohou spoluhráči zaujmout takovou pozici, která nebrání ve výhledu podávajícímu hráči nebo přijímajícímu hráči.
Změna stran
Změna stran nastává po skončení prvního setu, před začátkem třetího setu a ve třetím setu, když strana, která v setu vede, dosáhne 8 bodů.