Rozvod…nehezké slovíčko, které však bývá skloňováno ve spojení s manželstvím možná více než je zdrávo. Rozhodně více než by se nám líbilo a bylo nám milé. Bohužel ale statistiky mluví jasně a mají pro nás zcela nevyvratitelné argumenty.
Čím to může být, že minimálně pohrožení rozvodem prolétne mnohými manželstvími nesčetněkrát? A proč se jich polovina rozvádí doopravdy? Vždyť nikdo, kdo právě uzavírá sňatek nestojí před oltářem s myšlenkou, že tento svazek, který právě vytváří s někým, koho miluje, může za pár měsíců či let skončit s vleklými soudními tahanicemi v rozvodovém řízení. Opravdu se lidé vstupem do manželství tolik změní? Možným faktorem může být i to, že teď už se jedná o skutečně vážný vztah, do kterého navíc může zasahovat spousta vnějších faktorů. Od rodičů, kamarádů, narození dětí, přes pracovní a finanční oblasti až například po nemoc, alkohol a mnoho dalších. Všechny tyto vlivy chod manželství nějakým způsobem ovlivňují a některé s takovou negací, že skutečně manželé nenajdou jiné řešení, než je právě přistoupení na téma rozvodu.
Vždy bychom si měli s partnerem vzájemně ujasnit, jestli už pro manželství není jiného řešení a nedá se vztahu nějakým způsobem pomoci. Ideálně probrat všechny náležitosti a dohodnout se na vypořádání majetku, bydlení po rozvodu a péči o děti. Co se týče dětí nesmíme zapomenout na vhodnou komunikaci s nimi. Děti by nikdy neměly mít pocit, že je rozvod jejich chybou, že je rodiče přestali mít rádi a podobně. Stejně tak se však musí manželé připravit na oznámení rozvodu svému okolí, zejména pak rodině a přátelům.
Zkrátka a dobře, rozvodové řízení nemusí být vždy podmíněno nekonečnými dohady a naschvály. Někdy mají dokonce manželé po rozvodu lepší vztahy, než měli za trvání jejich manželství. Je však za potřebí si udržet snahu, vstřícnost a zdravý pohled na věc na obou stranách.