Domů Rady a Návody Únorové povídání o našem těle

Únorové povídání o našem těle

0

Povinná školní docházka nám má dát základní znalosti z mnoha oborů, a to i z biologie. Možná se domníváte, že pokud jste zdárně dokončili devět let základní školy, dávali dostatečně pozor nebo dokonce pokročili ve studiu dále, máte celkem ucelenou představu o tom, jak naše tělo funguje, o jeho anatomii i fyziologii.

Myslíte si, že už vás vaše tělo ničím nepřekvapí, zejména pokud byla přírodověda a biologie vaším zájmem? Možná se mýlíte. Vždy se najde něco, co je trochu jinak, než jste si mysleli, nebo něco, co vás ohromí, pokud tedy nejste zrovna lékaři nebo jiní odborníci na lidské tělo. Minule jsme se zabývali začátkem trávicí soustavy od úst až žaludku. Dnes se „podíváme na zoubek“ žaludku a střevům. Čekají nás nějaká překvapení?

Začneme rovnou u uložení žaludku. Většina lidí se domnívá, že je o dost níže, než se ve skutečnosti nachází. Žaludek začíná těsně pod levou bradavkou (u prsou, které nejsou povislé až někam k pasu) a končí pod pravým obloukem žeber. Také vás to překvapilo?

Tvar žaludku není nijak líbivý a zformovaný. Je zakřivený, a to nikoliv náhodně nebo proto, aby se nám zkrátka do těla nějak vešel. Jeho jedna strana je výrazně delší než druhá, celý orgán se zakřivuje a má to své opodstatnění. Jakmile se najíme, jídlo spadne na jeho delší stranu a může se tak déle rozmělňovat a zpracovávat. Tekutina oproti tomu steče hladce po kratší straně, a to přímo ke vstupu do tenkého střeva.

Další informace se týká trávení ve střevě. Tenké střevo dokáže zpracovat a vstřebat porci jídla díky tomu, jakou obrovskou plochu má. Jeho stěna je totiž opatřena klky, na nichž jsou další, menší klky, a na nich znovu další klky. Tento systém dokáže plochu, která se na trávení podílí, zvětšit mnoho násobně, takže je asi stokrát větší, než plocha naší kůže!

Slepé střevo je předmětem mnoha dohadů a diskusí. Červovitý výběžek s názvem apendix, který se při operaci „slepáku“ odstraňuje, tvoří pouze jeho malou část. Říká se, že je slepé střevo k ničemu a způsobuje jenom potíže. Přišlo se ale na to, že to není pravda! Býložravci mají běžně slepé střevo velké a má nezbytnou úlohu v jejich trávení i imunitě. U lidí je ale také osídleno prospěšnými bakteriemi! Tvořeno je lymfatickou tkání, jako takové koncentrované středisko imunitních buněk. Lymfatický systém je pro naši imunitu naprosto nezbytný, to už známe v souvislosti s nedávným povídáním o blahodárných účincích enzymové terapie, jejímž nejznámějším volně dostupným přípravkem je u nás lék Wobenzym na posílení naší obranyschopnosti. Tato terapie pomůže při moha problémech, jako jsou záněty, virové nebo bakteriální infekce či otoky.

BEZ KOMENTÁŘE

Exit mobile version