Domů Bydlení Ústní hygiena u psů a koček

Ústní hygiena u psů a koček

0

Čištění dutiny ústní, respektive zvířecích zubů, není žádný reklamní trik, jak by se mohlo na první pohled zdát. Většina psů a koček v životě nebude trpět zubními kazy jako člověk, přesto však zanedbání péče o zuby vede k podobným problémům. Zubní kaz se může výjimečně objevit, ale vyskytuje se jen zhruba u 1-2\% námi chovaných mazlíčků. Takže pravděpodobnost, že zrovna váš pes nebo kočka bude mít zubní kaz je velmi malá. Mnohem pravděpodobnější je, že budou mít jako většina zubní kámen.

Jak vlastně vzniká zubní kámen?

Po každém jídle stejně jako nám lidem se zvířatům na zubech usazuje plak. Je pravdou, že některé potraviny jej zanechávají trochu více a některé zase trochu méně. Už některé granule mají speciální tvar, který napomáhá částečně odstraňování plaku a jeho menšímu usazování po konzumaci. Ale i tak nějaký plak zanechají. Zanedbaná peče o zuby způsobuje postupně více usazování plaku a jeho mineralizaci v zubní kámen. Anaerobní bakterie obsaženy v zubním kameni pak nejen začínají vytvářet zánět dásní, ale pro člověka i nepříjemný zápach z dutiny ústní.

V čem je vlastně zubní kámen nebezpečný?

Usazený zubní kámen postupně odtlačuje dásně a obnažuje krčky zubů. Oddalováním dásní od zubů zubní kámen porušuje mechanickou bariéru pro vstup bakterií do organismu a proto se zvířecí organismus mže stát více náchylnějším na infekce. Vzhledem k tomu, jak jsou bakterie obsažené v zubním kameni blízko cévám v dásních, je pro ně přestup do krve mnohem snazší a odtud se už mohou šířit do celého organismu. Usazují se v jednotlivých orgánech, kde mohou při sebemenším oslabení imunity vašeho miláčka vyvolávat a podporovat patologické procesy.

Nehledě na to, že oddalováním dásní od zubů vzniká paradentóza s možností ztráty celého chrupu psa nebo kočky.

Jak poznám, že můj pes nebo kočka má zubní kámen?

Majitelé si většinou všimnou toho, že není něco v pořádku až v momentě, kdy zvířeti začíná páchnout z tlamy. Což už může být dost rozvinutý problém a po jeho odstranění jejich mazlíček již může přijít o pár zubů. Nejlepší je zuby kontrolovat pravidelně, minimálně alespoň při veterinární prohlídce. Zdravé zuby by měly být od vrchu dolů krásně bílé bez ohledu na věk psa (či kočky). Když se vyskytne zubní plak, jsou zuby mírně nažloutlé, a v případě zubního kamene je na zubech tvrdší vrstva šedivé, černé, hnědé či zelené barvy. Může se vyskytovat v podobě malých teček až rozsáhlých povrchů. Nejdříve si zubního plaku můžeme všimnout na špičácích a stoličkách.

Jak tedy správně pečovat o ústní dutinu?

Péče o ústní dutinu by se měla dělat v pravidelných intervalech. Mělo by se také přihlédnout k plemeni a vrozeným predispozicím. Obecně platí, že častější problémy jsou u psích plemen s malou tlamou a u koček. Nejlépe se doporučuje čistit zuby 2x denně speciální pastou pro zvířata a kartáčkem. Kartáček může být klidně i lidský, ovšem pasta musí být speciální zvířecí, protože lidské zubní pasty jsou pro zvířata toxické či mohou způsobovat záněty různých orgánů zažívacího traktu. Lidské zubní pasty jsou navíc tvořeny na zubní kaz, který, jak je uvedeno výše, zvířata nemají. Proto, když už člověk nechce investovat do zubní pasty pro zvíře, je lepší čistit zuby jen navlhčeným kartáčkem. V případě, že váš mazlíček evidentně netrpí tak často na zubní kámen, je možné čistit zuby méně často.

Pro ústní hygienu vašeho psa či kočky je možné používat i různé funkční pochoutky. Funkčními pochoutkami nejsou myšleny různé tyčinky, jelikož ty samy o sobě plak zanechávají stejně jako jiné krmivo. Speciální pochoutka na ústní hygienu musí mít označení, že je opravdu vytvořena na zuby. Nejenže mají speciální tvar, ale mnohé obsahují také látky, který plak aktivně rozpouštějí.

Toto všechno je péče preventivní. Pokud však váš pes či kočka již zubní kámen mají, nepomůže vám ani sebelepší čištění. Pak už je na řadě jen veterinární lékař, který zubní kámen odstraní buď mechanicky škrabkou nebo ultrazvukem. Nebezpečí těchto zákroků však tví v tom, že zvíře musí být v narkóze. Proto je lepší se radši o zuby starat preventivně a narkóze se vyhnout.

Za tuhle péči se vám zvíře odvděčí nejen nezapáchající tlamou, ale bude i méně náchylnější na onemocnění a může se dožít i vyššího věku. A to za těch pár minut denně přece stojí.

BEZ KOMENTÁŘE

Exit mobile version