Domů Lifestyle Úzkosti z nadměrného stresu nepodceňujte!

Úzkosti z nadměrného stresu nepodceňujte!

0

Víte, že úzkostmi a úzkostnými stavy trpí až dvakrát více žen než mužů? Kromě toho si úzkosti nevybírají, mohou jimi trpět ženy na rodičovské dovolené stejně jako ředitelka nadnárodní korporace. Příčiny nejsou zcela zřejmé, je však jasné, že pramení i z nadměrného každodenního stresu a tlaku na zvyšující se výkon. V rámci populace se s úzkostnými stavy setkalo 15 % lidí, toto číslo se však vlivem moderní a hektické doby zvyšuje.

 

Já se snad z toho zblázním!

Není snad maminka, která by někdy nevyslovila tuto větu. Zatímco pro některou je to jen nic neznamenající rétorická hláška pro zjednání pořádku v domácnosti, jiné zažívají vlivem úzkostí opravdická muka. Pacientky, které trpí úzkostmi, si však obavy často nechávají pro sebe, trpí studem a obavami z nepochopení.

Raději se od okolí izolují, než aby své pocity sdílely, často také sáhnou po skleničce alkoholu, který jim poskytuje dočasnou úlevu. Ale opravdu jen dočasnou, po vystřízlivění dochází ke zhoršení stavu, často vedoucím až k depresím nebo poruchám spánku.

Časté virózy i průjmy

Kromě izolace, kterou volí mnoho postižených generalizovanou úzkostnou poruchou, jsou dalšími příznaky somatické potíže. Lidé pod vlivem úzkostí mají často fyzické obtíže, které však nejsou objektivní a u praktického lékaře se žádné onemocnění neprokáže.

Postižení mají oslabenou imunitu, trpí častěji virózami, různými druhy zánětů, bolestmi zad a hlavy, ale často i zácpou nebo průjmy bez zjevné příčiny nebo onemocnění. Úzkostné stavy pohlcují celé tělo, duši zbavují klidu, tělo paralyzují. Jediným vysvobozením je vyhledání odborné pomoci.

S pomocí najdete zase vnitřní klid

Dá se říci, že čím dříve se svěříte do rukou odborníků, tím rychleji naleznete zase vnitřní klid. Úzkostné stavy se dají totiž úspěšně léčit pomocí kognitivně behaviorální psychoterapie, během které pacient pod vedením odhalí a zpracuje příčinu svých úzkostí. Tato terapie je podpořena také nácvikem dechových a svalových cvičení, které fungují jako první pomoc při blížícím se útoku úzkosti. Při déletrvajících úzkostech nebo v opravdu těžkých případech je možné také léčbu podpořit farmakoterapií a předepsáním antidepresiv nové generace.

BEZ KOMENTÁŘE

Exit mobile version