Potkan neboli latinským názvem Rattus norvegicus se stává v poslední době čím dál tím více oblíbeným mazlíčkem. Není oblíbený jen u dětí, které loudí po rodičích své první zvířátko, ale i u dospívajících a dospělých.
Nyní se teší velké oblíbenosti a vybrat si pro sebe toho nejlepšího není problém. Většina lidí upustilo od fámů, že je to zvíře nečisté, žijící v kanálech a živící se odpadky. A zastávají názor, že se jedná o zvíře velmi chápavé a inteligentní.
Jde o hlodavce s lysým ocasem, který je pokryt šupinami. Jeho tělo je pokryto jemnou a hebkou srstí, která se může vyskytovat v nejrůznějších barvách a strukturách. Dokonce se vyskytují už i tzv. fuzz formy, bezsrstý potkan. Výběr je opravdu moc široký. Potkan váží obecně v rozmezí 500g, ale někdy jsou i případy kilových potkanů. Ovšem vše záleží na stravě a genetických predispozicích. Dříve a ještě v dnešní době je potkan řazen k nejvíce využívaným zvířatům na pokusy. To se bohužel podepsalo i na jeho zdravotním stavu. Jsou velmi náchylní na nemoci a dost často trpí nádory. V průměru se dožívá 2-3 roky, což by si měl každý před jeho koupí promyslet. Je velmi lehké si jej zamilovat, ale už je těžší smířit se s jeho ztrátou.
Potkan je velmi inteligentní a pokud se mu člověk opravdu věnuje, může jej dobře vychovat tak, že s ním může chodit po městě jen v kapse či mu doběhne na zavolání. Také se umí naučit chodit vyprazdňovat na své místo a nepočurá majitele. Ovšem jsou i takoví, kteří se to nikdy nenaučí a s tím se nedá nic dělat. Také může nastat doba, kdy jen ucvrkne, záleží pak už jen na nás jak moc nám to vadí.
Jak ubytovat potkana?
Pro potkana je nejlepším ubytováním klec. Může být chován i v akvariu či boxu, ale zde je větší riziko rychlého zápachu. Klec je dobře prodyšná a propustná pro vzduch. Což neznamená to, že by měla stát v průvanu. Tomu se musíme vyhnout u jakéhokoliv zvířete. Ale i tak by se měla velmi často čistit. Minimálně jednou za tři dny vyměnit záchodek. S podestýlkou už je to o něco obtížnější. Můžete použít piliny, či nějaké speciální podestýlky. Ale je nutno počítat s možností přenesení infekce. Potkan je velmi náchylný a ať chceme nebo ne ve skladech obchodů se vždy nějaký ten divoký potkan či myš najde. Takže není problém si domů donést třeba svrab. Zatím se nejlepší možností jeví skartovaný papír, ale samozřejmě ne lesklý nebo nějak přehnaný barvou.
Čím krmit?
Pro potkany se dá koupit už nepřeberné množství různých směsí, které by měly být stavěny přímo pro jejich potřeby. Takže záleží jen na nás, jak moc chceme do našeho mazlíčka investovat. Samozřejmě se dá využít i směs pro všechny druhy hlodavců. Jako doplněk či odměnu lze použít šunka, kousek sýr či piškot. Ani ovocem nepohrdne. Ovšem by jsme měli zacházet opatrně s citrusy a taky dávat pozor na jedovaté druhy rostlin, ovoce a zeleniny. Součástí každé ubikace by měla být napáječka. Voda musí být samozřejmě pitná a měla by být měněna co dva dny, aby se v ní nemnožily patogenní bakterie. Další důležitou součástí stravy by mělo být tvrdé pečivo nebo minerální kameny na obrušování zubů.
Které pohlaví a kolik?
Záleží jen na nás jestli si koupíme samičku či samečka. Obecně se říká, že jsou však samečkové mazlivější a klidnější. Samičky jsou více aktivní a stále potřebují něco dělat. Ale všude se mohou objevit výjimky. V každém případě je vždy lepší si pořídit dva potkany. Budou spokojenější a nebudou potřebovat tolik vašeho času. Pokud si chcete pořídit pár, je důležité si vše pořádně promyslet. Dnes je spousta i prestižních chovatelských stanic, které mají někdy problémy své mladé prodat a to i zbarvení, které bylo před pár lety vzácností. A potkan se opravdu umí množit s velkou rychlostí.
Pokud vás tohle zvíře zaujalo a myslíte si, že je pro vás ideálním společníkem, není problém na internetu najít plno chovatelských stanic, které vám jistě velmi rády objasní více vaši otázek.