Skutečné příběhy v knihách jitky Závodné

Date:

Knihy nás provází našimi životy prakticky od našeho narození. Začínají nám je číst naši rodiče, vzdělávají nás říkadla a leporela a později, až umíme číst sami, si okruh své literatury nacházíme sami podle svého vkusu a podle toho, co nás zkrátka baví a zajímá.

Vedle knih úsměvných a zábavných, vedle detektivek, povídek a básnických sbírek nesmíme zapomínat také na literaturu, která je psaná podle skutečných příběhů lidí, na které by se bez knižního zpracování bohužel brzy zapomnělo. A jsou lidské osudy, na které se prostě zapomenout nesmí…

Mezi takové tituly patří například kniha Osudy válkou změněné od autorky Jitky Závodné. Tato kniha popisuje dvanáct skutečných příběhů, které se odehrály během a po druhé světové válce. Odkrývá příběhy zrady a bezmoci, ale také přátelství a odvahy. Dočteme se zde o osudech židovských dětí, o celkové válečné atmosféře i o poválečných vztazích ať už s osvoboditeli, či německými občany. Volně navazujícím pokračováním jsou potom Osudy válkou změněné II., které stejně jako jejich první díl poukazují na příběhy lidí v období druhé světové války. V obou dílech nalezneme události, na které sice padá prach, ale každopádně by neměly a nesmí skončit v zapomnění.

Další knihou Jitky Závodné, která se stejně jako dvě již zmíněné týká válečné literatury, je Zahrada mého života. Jedná se o příběh dívky, kterou vyžene z domu její nevlastní matka. Dívka se ocitá v Brně a slouží v židovské rodině. Na poslední chvíli z ní utíká před nacistickým transportem a ocitá se v klášteře, kde opět slouží, tentokrát však v rodině nacistického přívržence. Z ní však opět utíká do Prahy ke své jediné tetě. Přijde k ní však ve velmi nevhodnou dobu a to pouhé dva dny před atentátem na Heydricha. Nachází se znovu na útěku a schovává se na půdě jednoho z domů pražské Libně, přičemž vojáci SS prohledávají jeden dům za druhým a hledají pachatele. To, že se jedná o velmi napínavý příběh, snad ani není nutné zmiňovat.

Spisovatelka Jitka Závodná vydala své knihy v letech 2017 a 2018. Podle témat jejích knih je jasný zájem o historii druhé světové války, vyprávění pamětníků a příběhy prostých lidí z tohoto období. Jitka Závodová vystudovala průmyslovou školu se zaměřením na výtvarno a před její literární činností pracovala s mezinárodními společnostmi u nás i zemích západní Evropy.

magazin

Nové příběhy

Další články autora
DOPORUČUJEME

Horoskopy na měsíc Květen

Přinášíme Vám měsíční horoskop na Květen 2023 z pohledu astrologie a...

Význam barev

Každý z nás má rád jiné barvy a na...

Co by nemělo chybět v jarním šatníku?

Připravujete se na jaro a váš šatník by potřeboval...

Pusťte se do práce na homeoffice s repasovaným počítačem

Také vás dostihl homeoffice? A řešíte, že kromě toho,...