Vhodné diety

Date:

S nadcházející jarní a letní sezónou mnoho z nás tak, jako každý rok řeší jeden a tentýž problém. A to, jak rychle a efektivně zhubnout přebytečná kila, abychom vypadali v plavkách co možná nejlépe. A protože nejrůznějších druhů diet je nespočetně, my se nyní seznámíme alespoň se dvěma z nich.

První je Atkinsonova dieta. Jedná se o nízkosacharidovou dietu, kterou v roce 1970 vymyslel americký lékař Atkinson. Na počátku hubnutí se povoluje příjem pouze 20 g sacharidů, ty se poté v těle odbourají jako první a po nich přijde na řadu tuk, kterého se chceme zbavit logicky především. Jíst se smí především bílkoviny i tuky jako jsou například maso, ryby, vejce, máslo či olivový olej. Zakázané jsou naopak rýže, těstoviny, bílá mouka, pečivo a většina ovoce i některá zelenina. Atkinsonova dieta má tři fáze. V první konzumujeme denně pouze již zmíněných 20 g sacharidů denně, trvá cca do 14. dne, kdy navazuje na druhou fázi. V ní navyšujeme příjem cukrů o 5 g. Ve třetí fázi už vypadá Atkinsonova dieta téměř jako normální strava, akorát se například místo bílého pečiva konzumuje jeho celozrnná varianta.

Dukanova dieta je potom dílem francouzského výživového specialisty Pierra Dukana. Dukanova dieta má čtyři fáze. První z nich je tzv. fáze útočná. Může trvat až deset dní a každý den bychom měli vypít cca 3 l neslazených tekutin a sníst lžíci ovesných otrub. Povolené je např. krůtí, králičí a hovězí maso bez tučných částí a kůže, dále ryby, šunka a nízkotučné sýry a jogurty. Vhodné je také doplnění stravy o rychlou chůzi. Druhá fáze je tzv. přechodová, která trvá až do naší vysněné váhy a kombinuje dny se zeleninou a dny s bílkovinami. Dopřát si můžeme papriku, zelí, celer, ředkvičky, mrkev, cuketu či špenát. Zakázáno je naopak pečivo, brambory, těstoviny či luštěniny. Třetí fází je fáze udržovací a drží se desetkrát déle, než kolik jsme zhubli kilogramů. Povoleno je jedno ovoce denně s výjimkou třešní, banánů, hroznů a oříšků. Vhodné jsou i dva krajíce celozrnného chleba a 50 g sýra. Poslední fáze se jmenuje stabilizační a ta by se měla dodržovat již prakticky celý život. Její součástí je dostatek tekutin, rychlá chůze, denně se konzumují tři lžičky ovesných otrub a čtvrtky by měly být výlučně bílkovinové.

Předchozí článek
Další článek
magazin

Nové příběhy

Další články autora
DOPORUČUJEME

Jak poznat a pít tequilu

Češi jsou vyznavači tradice i nových chutí. Proto se...

Jak na rozvod dohodou

Jak na rozvod dohodou? Rychlý přehled v nesporném rozvodu...

Jak se stát sexy kočkou v bikinách?

Být krásná a „šik“ do plavek. Která z žen...

Jak zhubnout 20kg – rychle, zdravě a chutně?

V srpnu roku 2019 jsem si položil dvě otázky:...