Masožravky

Date:

V posledních letech se stávají masožravé rostliny stále dostupnějšími, alespoň co se několika základních druhů týče.

 

V hypermarketech i menších zahradnictvích si nejčastěji můžete zakoupit některé druhy (či spíše častěji křížence) několika běžnějších rodů (např. rosnatky, mucholapky, špirlice či láčkovky). V nabídce je pouhý zlomek existujících druhů těchto rodů, z nichž mnohé jsou velmi krásné, nemluvě o tom, že existují celé další zajímavé rody masožravých rostlin. Tyto hůře dostupné rostliny lze získat od specializovaných pěstitelů.

Jak tedy o masožravky pečovat? Péče o masožravé rostliny může být značně rozdílná, některé druhy je možné pěstovat na zahradě, jiné na parapetu a některé vyžadují pěstování ve skleníku či alespoň v polozavřeném akváriu. Obecně platí, že pro většinu masožravých rostlin je nejlepším substrátem čistá přírodní rašelina, která nesmí být obohacena žádným hnojivem. Obvykle je vhodné ji smísit s čistým křemičitým pískem nebo perlitem (perlit opět nesmí být obohacen hnojivem) v poměru 4:1 až 1:1 (rašelina:perlit/písek).

Masožravky

Další důležitou zásadou je, že květináče běžných druhů musí během růstu neustále stát ve vodě, a to nejlépe ve vodě měkké (dešťové či destilované). Tvrdá voda ze studní či z vodovodního kohoutku má za následek rychlejší znehodnocení substrátu, takže je rostliny nutné častěji přesazovat. Běžné druhy také vyžadují maximum světla, některé lze pěstovat na zahradě na slunci, tropické druhy se pěstují obvykle na okenním parapetu (na podmisce nebo v akváriu) s maximem slunečního světla (pozor ovšem na „uvaření“ rostlin za velmi horkých dnů, v takových dnech je lepší citlivější rostlinky přistínit). Masožravé rostliny není potřeba nijak přikrmovat, bez problémů rostou i bez kořisti. Pokud nejsou v uzavřeném prostoru, ale venku na zahradě nebo volně v místnosti, samy si jí nachytají dostatek.

Stejně jako jiné rostliny bývají masožravky občas napadeny škůdci či chorobami. Proti houbovým a jiným chorobám jsou nejlepším lékem vhodné podmínky, případně různé fungicidy. Proti většině hmyzích škůdců od molic po mšice se používají postřiky na pokojové rostliny běžně dostupné v zahradnictvích (osvědčený je např. Mospilan).

Masožravka

Pro další informace stačí do internetového vyhledávače zadat heslo „masožravky“ či „masožravé rostliny“ nebo jiné podobné. Internet vás zahltí nabídkou společností pěstitelů, stránkami pěstitelů, nabídkou specializovaných prodejců a dalšími informacemi. K dispozici jsou i diskusní fóra, kde vám mohou zkušenější pěstitelé poradit a pomoct.

magazin

Nové příběhy

Další články autora
DOPORUČUJEME

Je čas koupit si nové jízdní kolo pro sezonu 2024. Užijte si výhodné ceny 

Osamostatnili jste a kolo, které jste roky používali, jste...

Horoskopy na měsíc Květen

Přinášíme Vám měsíční horoskop na Květen 2023 z pohledu astrologie a...

Co je to Kratom (Mitragyna Speciosa) ?

Kratom je velmi stará a velmi mocná bylina, latinským...

Nenechte si přerůst dluhy přes hlavu. Oddlužení nemovitosti prodejem vás zachrání před exekutorem

Snadno vzniknou a velmi složitě se řeší. Takové jsou...