Při jednom drkotáte zuby, při druhém se potíte vedrem. Přesto mají polárium a sauna mnohé společného. A to i přesto, že fungují na principu opačných stran Celsiovy stupnice.
Zatímco v sauně se potíme při teplotě až kolem 95 stupňů, v poláriu je tomu právě naopak. Tady se léčíme a mládneme až když je rtuť teploměru kolem minus 160 stupňů. Například v jednom ze tří takových zařízení v České republice – v lázních Teplice nad Bečvou.
Poprvé se začala celotělová chladová terapie – která je základem fungování polária – používat v dalekém Japonsku v sedmdesátých letech 20. století. Zhruba po deseti letech úspěchů v zemi vycházejícího slunce se tato metoda rozšířila i do Evropy. Nejprve zapustila kořeny v Německu, a odtud zamířila do Polska a dalších států. Zavedení této metody v širším měřítku vedlo k získání cenných poznatků k léčení dalších onemocnění, a také ke zjištění, že využití celotělové chladové terapie je možné i při prevenci a velmi dobrých výsledků dosáhla u sportovců.
Jaký je vlastně princip polária? Toto zařízení pracující na principu celotělové chladové terapie využívá střídavých účinků velmi nízkých a pokojových teplot na lidský organismus. Základní princip je tedy do jisté míry obdobný jako u sauny. Ale zatímco sauna pracuje s vlhkým a ohřátým vzduchem o teplotě plus 60 až 110°C, chladová terapie používá účinek extrémních chladových hodnot v rozmezí minus 110 až 160°C. Výrazným rozdílem oproti sauně je ale skutečnost, že zatímco po sauně je doporučován klid a odpočinek, po poláriu je naopak žádoucí intenzivní pohyb. Například v podobě šlapání na kole.
Polárium má na lidské zdraví dvojí vliv. Nejprve se – během jedné až tří minut – povrch kůže a podkožních tkání ochladí na 5 až 2° C. Tím se bleskově utlumí kožní nervová zakončení a zároveň se sníží vnímání bolesti. Po ukončení procedury se povrch těla rychle oteplí a až čtyřnásobně se tím zvýší místní prokrvení. Ten druhý efekt by se dal nazvat jako reflexní celotělový účinek vyvolaný vlivem silného podráždění chladových receptorů. To má za následek celou řadu pochodů v organismu vedoucích k příznivému ovlivnění nejrůznějších onemocnění, především revmatických.
Během chladové terapie dochází k vyplavení hormonů endorfinů, což vyvolává prakticky u všech osob po absolvování terapie pocit mimořádné tělesné síly a duševní pohody.
Kromě léčebného působení místního překrvení byl prokázán i preventivní místní efekt v procesu stárnutí a degenerace podkožního vaziva při celulitidě. A aby toho nebylo málo, kromě léčebných a rehabilitačních účinků lze očekávat i velmi dobrý kosmetický efekt této metody.
Kdo do polária nepatří?
Lidé časně po onemocnění srdce a oběhového systému, s nedostatečně léčeným vysokým krevním tlakem, s infekčním onemocněním doprovázeném horečkou, gravidní či kojící ženy, děti, astmatici v záchvatovém stadiu, lidé s nádory mozku a pochopitelně i lidé trpící klaustrofobií. V každém případě se každý, který se do polária těší, musí nejprve podrobit důkladné lékařské prohlídce.