Krutá zima polária léčí a dokáže vrátit mládí

Date:

Při jednom drkotáte zuby, při druhém se potíte vedrem. Přesto mají polárium a sauna mnohé společného. A to i přesto, že fungují na principu opačných stran Celsiovy stupnice.

{openxad 1}

Zatímco v sauně se potíme při teplotě až kolem 95 stupňů, v poláriu je tomu právě naopak. Tady se léčíme a mládneme až když je rtuť teploměru kolem minus 160 stupňů. Například v jednom ze tří takových zařízení v České republice – v lázních Teplice nad Bečvou.

Poprvé se začala celotělová chladová terapie – která je základem fungování polária – používat v dalekém Japonsku v sedmdesátých letech 20. století. Zhruba po deseti letech úspěchů v zemi vycházejícího slunce se tato metoda rozšířila i do Evropy. Nejprve zapustila kořeny v Německu, a odtud zamířila do Polska a dalších států. Zavedení této metody v širším měřítku vedlo k získání cenných poznatků k léčení dalších onemocnění, a také ke zjištění, že využití celotělové chladové terapie je možné i při prevenci a velmi dobrých výsledků dosáhla u sportovců.

Jaký je vlastně princip polária? Toto zařízení pracující na principu celotělové chladové terapie využívá střídavých účinků velmi nízkých a pokojových teplot na lidský organismus. Základní princip je tedy do jisté míry obdobný jako u sauny. Ale zatímco sauna pracuje s vlhkým a ohřátým vzduchem o teplotě plus 60 až 110°C, chladová terapie používá účinek extrémních chladových hodnot v rozmezí minus 110 až 160°C. Výrazným rozdílem oproti sauně je ale skutečnost, že zatímco po sauně je doporučován klid a odpočinek, po poláriu je naopak žádoucí intenzivní pohyb. Například v podobě šlapání na kole.

Polárium má na lidské zdraví dvojí vliv. Nejprve se – během jedné až tří minut – povrch kůže a podkožních tkání ochladí na 5 až 2° C. Tím se bleskově utlumí kožní nervová zakončení a zároveň se sníží vnímání bolesti. Po ukončení procedury se povrch těla rychle oteplí a až čtyřnásobně se tím zvýší místní prokrvení. Ten druhý efekt by se dal nazvat jako reflexní celotělový účinek vyvolaný vlivem silného podráždění chladových receptorů. To má za následek celou řadu pochodů v organismu vedoucích k příznivému ovlivnění nejrůznějších onemocnění, především revmatických.

Během chladové terapie dochází k vyplavení hormonů endorfinů, což vyvolává prakticky u všech osob po absolvování terapie pocit mimořádné tělesné síly a duševní pohody.

Kromě léčebného působení místního překrvení byl prokázán i preventivní místní efekt v procesu stárnutí a degenerace podkožního vaziva při celulitidě. A aby toho nebylo málo, kromě léčebných a rehabilitačních účinků lze očekávat i velmi dobrý kosmetický efekt této metody.

Kdo do polária nepatří?

Lidé časně po onemocnění srdce a oběhového systému, s nedostatečně léčeným vysokým krevním tlakem, s infekčním onemocněním doprovázeném horečkou, gravidní či kojící ženy, děti, astmatici v záchvatovém stadiu, lidé s nádory mozku a pochopitelně i lidé trpící klaustrofobií. V každém případě se každý, který se do polária těší, musí nejprve podrobit důkladné lékařské prohlídce.

Předchozí článek
Další článek
magazin

Nové příběhy

Další články autora
DOPORUČUJEME

Horoskopy na měsíc Květen

Přinášíme Vám měsíční horoskop na Květen 2023 z pohledu astrologie a...

Co je to Kratom (Mitragyna Speciosa) ?

Kratom je velmi stará a velmi mocná bylina, latinským...

Nenechte si přerůst dluhy přes hlavu. Oddlužení nemovitosti prodejem vás zachrání před exekutorem

Snadno vzniknou a velmi složitě se řeší. Takové jsou...

Nenechávejte dárky na poslední chvíli, požádejte o pomoc olivy

Moudří říkají, že spěch je špatný rádce, na stranu...