Endometrioza – Bolestivé gynekologické onemocnění

Date:

Téměř každá desátá žena v reprodukčním období trpí Endometriozou. K lékaři ženu dovede většinou dlouhotrvající bolest v podbřišku, která se často zhoršuje.

Endometrióza a její příznaky

Endometrióza je gynekologické onemocnění žen, nejčastěji se vyskytující v reprodukčním období. Endometriózu způsobují malé částečky, tzv. endometria, pokud se nacházejí mimo děložní dutinu, čili mimo určenou lokalizaci. Endometria mohou být zachycena například na vaječníkách, v oblasti močového měchýře nebo i ve střevním traktu. V důsledku endometriózy se v těle ženy mohou vytvářet cysty i děložní myomy, a docházet tak k nepříjemným bolestem. Endometrióza je také jedna z hrozeb při snaze ženy otěhotnět.

 

Faktory endometriózy

Faktory způsobující endometriózu nejsou z hlediska gynekologie zcela jednoznačné. Odborníci se však shodují, že vliv na vznik endometriózy může mít menstruační proces, při kterém se částečky zvané endometria mohou uhnízdit na nesprávném místě. Tuto teorii potvrzuje fakt, že onemocněním endometriózou trpí zejména ženy se silnou menstruací. Dospívající dívky, které trpí nepravidelností menstruačního cyklu, ať už s omezeným nebo zcela žádným odtokem menstruační krve, jsou další rizikovou skupinou. Z hlediska imunologie jsou endometriózou ohroženy ženy se sníženou funkcí imunitního systému. Pravděpodobnost výskytu gynekologické potíže je tedy závislá na faktorech imunologických, genetických i hormonálních.

Příznaky endometriózy

Endometrióza se může projevit několika různými příznaky. Potíže s plodností mohou znamenat jeden z možných příznaků endometriózy. Více obvyklými příznaky jsou pak migréna, náladovost, problémy se spánkem i dočasná ztráta menstruace. Při gynekologickém vyšetření lze endometriózu rozpoznat prostřednictvím ultrazvuku. Specifický obraz vyskytujících se cyst je dalším příznakem tohoto gynekologického onemocnění. Endometrióza je provázena také bolestivými příznaky, a sice pánevní bolestí nebo i velmi bolestivou menstruací. Důležité je dát si pozor při stanovení diagnózy, neboť příznaky endometriózy jsou velmi podobné příznakům zánětu vaječníků. Chybně stanovená diagnóza by pak mohla vést ke zbytečnému podávání antibiotik. V případě podezření na endometriózu při gynekologickém vyšetření se nemoc lépe diagnostikuje laparoskopií.

Prevence endometriózy

Výsledky mnoha moderních studií dokazují, že zásadní vliv na endometriózu má životní styl. Například Harvardská škola veřejného zdraví přišla s výzkumem, že vypití dvou a více šálků kávy s kofeinem denně ohrožuje ženy dvojnásobným rizikem výskytu endometriózy. Ukládání buněk může být podporováno i chemicky kontaminovanými potravinami. Chemikálie brzdí činnost imunitního systému, který bojuje s cizorodými buňkami. Posílení imunity je tedy nezbytnou prevencí endometriózy.

Léčba endometriózy

Moderní klasická léčba endometriózy nabízí dvě metody, a sice chirurgický zákrok (laparoskopicky) nebo hormonální terapii. Hormonální léčba je bohužel doprovázena klimakterickými příznaky, tedy náladovostí, migrénami, návaly či potížemi se spánkem. Pokud jde o alternativní způsob léčení endometriózy, lze si pomoci léčivou vojtěškou, která obsahuje vitamin K a železo, a napomáhá tak dobré srážlivosti krve a hojení. Rychlejšímu hojení pak přispívá přirozeně silný imunitní systém.

Vliv imunitního systému na endometriózu

Ačkoli hormonální léčba a chirurgický zákrok odstraní příznaky a vznik endometriózy, není tím odstraněna příčinači rizikový faktor. Každé gynekologické onemocnění vzniká nějakou příčinou, a tu je někdy obtížné najít. Pokud jsou pak příznaky nemoci i její rizikové faktory přehlíženy a doprovázeny oslabeným imunitním systémem, může se endometrióza snadno vrátit a přejít v závažnější onemocnění. Posílení imunitního systému usnadní prevenci i léčbu endometriózy.

 

Jaké má Penoxal využití při endometrióze?

Přípravek Penoxal podporuje snadnější a rychlejší vyléčení tím, že posiluje imunitu, čímž snižuje riziko vzniku onemocnění, upravuje nerovnováhu vnitřního prostředí a harmonizuje činnost reprodukčních orgánů. Je tedy vhodným doplňkem u celkové léčby gynekologického onemocnění, což ve svém vyjádření o Penoxalu potvrzuje MUDr. Anna Galambošová, lékarník PharmDr. Tomáš Arndt a další lékaři. O zkušenostech uživatelů Penoxalu se můžete více dočíst ZDE.

 

magazin

Nové příběhy

Další články autora
DOPORUČUJEME

Horoskopy na měsíc Květen

Přinášíme Vám měsíční horoskop na Květen 2023 z pohledu astrologie a...

Co je to Kratom (Mitragyna Speciosa) ?

Kratom je velmi stará a velmi mocná bylina, latinským...

Nenechte si přerůst dluhy přes hlavu. Oddlužení nemovitosti prodejem vás zachrání před exekutorem

Snadno vzniknou a velmi složitě se řeší. Takové jsou...

Nenechávejte dárky na poslední chvíli, požádejte o pomoc olivy

Moudří říkají, že spěch je špatný rádce, na stranu...