Historie drog

Date:

V celé historii lidstva byly omamné drogy většinou prostředkem k tomu, aby měli jejich uživatelé přístup k rozšířenému poznání. Práce s nimi byla vyhrazena pouze domorodým šamanům a kouzelníkům (to se však netýkalo drog s povzbuzujícími účinky).

{openxad 1}

Užívání halucinogenních rostlin proto nebylo tím hlavním cílem a zkušený šaman dohlížel na každého, kdo je požil. Obřady po celém světě měly podobný průběh, ať se drogy užívali orálně, kouřili nebo šňupaly. Tyto rituály byly obvykle součástí domorodých náboženství a to umožňovalo, aby bylo užívání „svatých rostlin“ udržováno pod kontrolou.

Rostliny s halucinogenními a povzbudivými účinky hrály v dějinách lidstva důležitou roli. Jsou nedílnou součástí historie a kultury mnoha národů. Neméně důležité jsou i léčebné účinky mnoha z nich. Členové domorodých kmenů je chápali jako prostředek k tomu, aby se z nich stali lepší lidé. A právě tady je hranice jejich přínosu, do okamžiku, kdy jsou prostředkem k dosažení dalšího poznání, k získání nových informací.

Definice drogy a toxikomanie

Droga – v širokém slova smyslu surovina rostlinného nebo živočišného původu používaná k přípravě léků. Podle jiné definice je drogou jakákoliv substance, která když je vpravena do živého organismu, může změnit jednu nebo více jeho funkcí. Pojem „droga“ v sobě dnes zahrnuje více významů. V některých zemích je za drogu pokládáno každé léčivo, v přeneseném smyslu se pojmem droga označuje omamná látka, ať již přírodní nebo syntetická.

Droga, která se používá k jiným účelům než k léčení, např. v magii, v náboženství, při zneužívání toxikomany se označuje jako omamná droga. Může být jak z přírodního, tak i syntetického původu a musí splňovat dva následující předpoklady:

1. Ovlivňovat prožívání reality, tj. mít psychotropní efekt
2. Vyvolávat závislost

 

Toxikomanie – je drogová a léková závislost. Vzniká při ní psychická a fyziologická závislost na droze, která je často spojená s nutností zvyšovat její dávku, aby se dosáhlo stejného účinku. Bez drogy v těle vzniká abstinenční syndrom s řadou velice nepříjemných projevů, které toxikomana nutí drogu včas a za jakoukoliv cenu získat.

Jinou definicí toxikomanie je stav periodické nebo chronické intoxikace organismů, která škodí jedinci i společnosti a je vyvolána opakovaným užíváním drogy. Toxikomanie je charakterizována:

1. Přemáhajícím přáním či potřebou pokračovat v užívání drogy a získávat ji jakýmikoliv prostředky.
2. Tendencí zvyšovat dávky
3. Psychickou a někdy fyziologickou závislostí na účincích drogy

Předchozí článek
Další článek
magazin

Nové příběhy

Další články autora
DOPORUČUJEME

Horoskopy na měsíc Květen

Přinášíme Vám měsíční horoskop na Květen 2023 z pohledu astrologie a...

Co je to Kratom (Mitragyna Speciosa) ?

Kratom je velmi stará a velmi mocná bylina, latinským...

Nenechte si přerůst dluhy přes hlavu. Oddlužení nemovitosti prodejem vás zachrání před exekutorem

Snadno vzniknou a velmi složitě se řeší. Takové jsou...

Nenechávejte dárky na poslední chvíli, požádejte o pomoc olivy

Moudří říkají, že spěch je špatný rádce, na stranu...