Koučink

Date:

Koučování je dnes velmi populární a často skloňované slovo. Určitě už jsme o něm všichni slyšeli, ale je docela možné, že ne všem z nás je jasné, co si pod tímto termínem vlastně představit a co od koučinku očekávat.

V podstatě se jedná o proces, který má za úkol nasměrovat člověka ke správnému řešení jeho problémů a celkově ho v dané problematice rozvíjet tak, aby dosáhl co nejlepších výsledků a tím samozřejmě zároveň vyřešil jeho případné problémy, pochybnosti a další možné komplikace.

Někdy může být kouč přirovnáván k pomyslnému trenérovi, z anglického názvu je to vlastně i jeho překlad, ale při koučování není toto pojmenování úplně přesné. Kouč nepředstavuje trenéra ani poradce, ale spíše partnera, který dovede svého klienta společnými silami ke konkrétním cílům. Mezi lidmi se taky rádo koučování zaměňuje s různými druhy psychoterapií, ale ani toto srovnávání není úplně na místě, protože při koučinku se z pravidla nepoužívají žádné psychologické ani psychoterapeutické metody.

Koučování potom může být buď individuální, nebo skupinové. Transakční, které podporuje u klienta určitou konkrétní změnu nebo naopak transformační, které se snaží změnit klienta jako takového. Podle druhu zaměření se potom zase dá rozdělit na dvě základní složky a těmi jsou buď koučování profesní ohledně pracovních záležitostí a řešení kariérních problémů a na druhé straně koučování osobní, které se týká osobní produktivity, celkové životní spokojenosti nebo například také oblasti single života či řešení partnerských vztahů.

 

magazin

Nové příběhy

Další články autora
DOPORUČUJEME

Horoskopy na měsíc Květen

Přinášíme Vám měsíční horoskop na Květen 2023 z pohledu astrologie a...

Co je to Kratom (Mitragyna Speciosa) ?

Kratom je velmi stará a velmi mocná bylina, latinským...

Nenechte si přerůst dluhy přes hlavu. Oddlužení nemovitosti prodejem vás zachrání před exekutorem

Snadno vzniknou a velmi složitě se řeší. Takové jsou...

Nenechávejte dárky na poslední chvíli, požádejte o pomoc olivy

Moudří říkají, že spěch je špatný rádce, na stranu...