Mýty o antikoncepci

Date:

V dnešní době je otázka antikoncepce spojená s právem ženy na plánované těhotenství, protože díky antikoncepci máme těhotenství  pod kontrolou. Antikoncepci dnes mnoho žen považuje za samozřejmou součást svého života a podle průzkumu Světová zdravotnícká organizace se odhaduje, že počet žen, které ji užívají, je kolem 100 milionů.

{openxad 1}

Podívejme se zpátky do historie Například už ve starém Egyptě se ženy bránily před nechtěným otěhotněním. Používaly sloní či krokodýlí trus, který si zaváděly do pochvy, či med, olivový olej nebo ocet. V Číně před 400 lety zase ženy používaly tampony se směsí datlovníku a plodů akátů. Ženy si prostě pomáhaly, čím mohly.

Boom pilulek Na počátku 20. století přišel Američan Gregory Pincus s velkým objevem. Zjistil, že když se ženskému tělu dodají hormony, které běžné tvoří vaječníky, přestane ho tělo potřebovat. Pak následoval vývojový proces. Oficiálně byla hormonální antikoncepce schválena a používána ve Spojených státech v roce 1960 a o rok později se dostala do Evropy. Zde byly zpočátku pilulky předepisovány jen vdaným ženám nebo ženám s poruchami menstruačního cyklu, teprve v roce 1967 se k nim dostaly všechny zdravé ženy.

Antikoncepčních přípravků je na trhu celá řada. Odhadem až 40 druhů pilulek! Mezi další druhy antikoncepce patří také nitroděložní tělíska, podkožní implantáty nebo antikoncepční náplast. Antikoncepce významně změnila životní styl dvacátého století a je právem považována za jeden z největších objevů medicíny 20. století.

Mýty o antikoncepci.

Říká se: Po antikoncepci se přibírá na váze. Vysvětlení: Jde o pověru přetrvávající z minulosti. Tato pověra přetrvává mezi ženami z minulosti, kdy užívání antikoncepčních přípravků mohlo způsobovat přibírání na váze. Uživatelky přibíraly a narostla jim prsa. V případě, že dojde ke změně tělesné hmotnosti, je to obyčejně spojené se zadržováním vody nebo se zvýšenou chutí k jídlu. Někdy je to kombinace obojího. Zvyšování váhy se obvykle vyřeší změnou antikoncepce, po konzultaci s gynekologem.

Říká se: Antikoncepce způsobuje rakovinu. Vysvětlení: Je dokázané podle nejnovějších výzkumů, že u žen, které užívají hormonální antikoncepci, se rakovina dělohy vaječníků vyskytuje v menší míře, než u žen neužívající. Hormony obsažené v antikoncepčních přípravcích nejsou sice látky tělu vlastní, ale chemickým složením jsou jim velice podobní. Jejich vzájemný poměr je někdy výhodnější než v přirozeném cyklu, proto užívání pilulky může do jisté míry chránit před rakovinou vaječníků a dělohy. Hormonální antikoncepce může škodit pouze ženám, které mají dispozice k některým chorobám, např. trpí žilními problémy apod.

Říká se: Kondom je spolehlivější než antikoncepce. Vysvětlení: Antikoncepční přípravky mají co se týče ochrany před nežádoucím těhotenstvím vyšší účinky než kondom, proto jsou spolehlivější. Pilulky ani náplasti však nechrání před pohlavními nemocemi, v této oblasti je kondom stále králem.

Říká se: Antikoncepce může zpomalit stárnutí. Vysvětlení: Podstata tělesného stárnutí není zatím spolehlivě určena, proto je obtížné toto tvrzení potvrdit, nebo zcela vyvrátit. Na druhé straně hormonální antikoncepce přispívá k vytvoření tělesné i duševní pohody uživatelky, a tím se může proces stárnutí zpomalit.

Říká se: Při užívání hormonální antikoncepce má žena deprese. Vysvětlení: Jde o velmi vzácný druh vedlejšího účinku antikoncepce a vyskytuje se jen ve výjimečných případech. Tento případ jde zvrátit změnou pilulek.

Říká se: Při užívání pilulek nemůžete otěhotnět. Vysvětlení: Spolehlivost je sice vysoká, ale otěhotnět můžete. Zejména v případech, kdy berete jiné léky, např. antibiotika. Protože kombinace antibiotik a hormonální antikoncepce může snížit její účinnost.

Říká se: Když si zapomenete vzít jednou za čas pilulku, nic se nestane. Vysvětlení: Může vadit. Způsobuje krvácení nebo i nechtěné těhotenství. Když se tak stane, buď se řiďte návodem k použití na krabičce, příbalovým letákem nebo radši zajděte za svým gynekologem.

Říká se: V případě, že chce žena otěhotnět, musí antikoncepci vysadit několik měsíců předem. Vysvětlení: Žena může otěhotnět prakticky hned po vysazení antikoncepce. V pilulce je obsažená dávka na 36 hodin, v náplasti na 7 dní. Tělo se očistí prakticky okamžitě po vysazení. Průběh těhotenství bude úplně normální a pro plod bezpečný.

magazin

Nové příběhy

Další články autora
DOPORUČUJEME

Je čas koupit si nové jízdní kolo pro sezonu 2024. Užijte si výhodné ceny 

Osamostatnili jste a kolo, které jste roky používali, jste...

Horoskopy na měsíc Květen

Přinášíme Vám měsíční horoskop na Květen 2023 z pohledu astrologie a...

Co je to Kratom (Mitragyna Speciosa) ?

Kratom je velmi stará a velmi mocná bylina, latinským...

Nenechte si přerůst dluhy přes hlavu. Oddlužení nemovitosti prodejem vás zachrání před exekutorem

Snadno vzniknou a velmi složitě se řeší. Takové jsou...