Poprvé na gynekologii

Date:

První návštěva u gynekologa může nahánět strach, i když úplně zbytečně. Představa, že nás někdo vyšetřuje v těch nejintimnějších místech, není nijak příjemná. Ale horor to není vydržet se to dá! Vypadá to hůř, než jaké to ve skutečnosti je! Jak říká jedna naše pacientka zubař je horší.

{openxad 1}

Kdy bych měla jít poprvé na prohlídku ? První návštěvu nelze určit dle věku. Některé dívky vyhledávají gynekologa v souvislosti s první menstruací, jiné až před prvním pohlavním stykem, aby se poradily o antikoncepčních metodách. Pokud máš pravidelnou a bezbolestnou menstruaci a netrpíš ani jinými problémy, stačí když půjdeš ke gynekologovi na preventivní prohlídky. Odborně a bez předsudků ti zodpoví všechny tvoje otázky o antikoncepci, sexualitě a pohlavních orgánech a odborně tě prohlédne. Zda je vše jak má být.

Můžu jít ke gynekologovi, aniž by se o tom někdo dozvěděl? Ano, lékař je vázán mlčenlivostí, a nesmí o tvých problémech nebo nemocech s nikým mluvit.

Mám se nějak připravit na první vyšetření? Především by sis měla objednávat návštěvu tak, aby jsi zrovna neměla menstruaci. Dobré je si sepsat tahák s otázkami, na které se chceš zeptat. Nezapomeň se umýt, protože si při vyšetření budeš muset odložit spodní prádlo, vezmi si na sebe delší tričko nebo sukni, cesta k vyšetřovacímu křeslu nebude tak nepříjemná. Neboj se na cokoli zeptat doktor je tam od toho, aby ti pomohl ne ublížil!

Na co se mě bude doktor ptát a jak mě bude vyšetřovat? Lékař bude chtít nejdříve vědět pár základních informací: Kdy jsi naposledy menstruovala, kdy jsi dostala první menstruaci, jestli máš nějaké potíže, zda užíváš hormonální antikoncepci nebo jestli jsi už měla pohlavní styk. Pak tě začne gynekologicky vyšetřovat. To znamená, že ti prohmatá prsa a podpaží. Při vyšetřování genitálií se položíš do gynekologického křesla a lékař ti opatrně zavede prst do pochvy a vyšetřuje pozici dělohy a vaječníků. Tak může zjistit, zda nejsi nemocná nebo těhotná. Poté bude vyšetřovat zrcadly, aby se mohl podívat na dělohu a děložního hrdla. Pokud máš výtok, možná ti odebere vzorek. Ten se pak v rámci vyšetření zkoumá pod mikroskopem i na rakovinu. Celá prohlídka vypadá jako dlouhé vyšetření, ale během několika minut budeš mít všechno za sebou.

Co když jsem ještě panna, může mě vyšetřit? Nemusíš mít strach, nebude to bolet ! Lékař bude opatrný, a tak se ti nic nestane. Panenská blána je pružná a zůstane nepoškozená. V případě nutnosti tě lékař vyšetří konečníkem. Ale ani toho se nemusíš bát!

U gynekologie platí pravidlo prevence dvakrát, proto se nebojte pravidelných prohlídek a zpozorujete-li na sobě něco podezřelého, neváhejte se obrátit na svého gynekologa. Jde o vaše zdraví! Pečujme tedy o sebe!

magazin

Nové příběhy

Další články autora
DOPORUČUJEME

Horoskopy na měsíc Květen

Přinášíme Vám měsíční horoskop na Květen 2023 z pohledu astrologie a...

Co je to Kratom (Mitragyna Speciosa) ?

Kratom je velmi stará a velmi mocná bylina, latinským...

Nenechte si přerůst dluhy přes hlavu. Oddlužení nemovitosti prodejem vás zachrání před exekutorem

Snadno vzniknou a velmi složitě se řeší. Takové jsou...

Nenechávejte dárky na poslední chvíli, požádejte o pomoc olivy

Moudří říkají, že spěch je špatný rádce, na stranu...